These are the credits for Mario Party 9.
Credits[]
Game Director[]
Chief Planning Director[]
Planning Directors[]
- Takeru Sugimoto
- Yuji Asano
- Shigeru Okita
- Makoto Eguchi
- Hiroyuki Seki
- Noriyuki Saeki
- Satoru Imamura
- Fumihisa Sato
Planning[]
- Yuki Maruyama
- Naoaki Yamashita
- Hayato Minagawa
- Naonari Kaga
- Yukiko Nakata
- Tsuyoshi Matsumoto
- Masashi Oishi
- Atsushi Nakao
- Yuya Rokuyama
- Satomi Yamakawa
- Hiroshi Kurimoto
- Shigeyasu Ohashi
- Junnosuke Tsuchimoto
- Ayumu Kawashiro
- Kenta Ogawa
- Yamato Sato
- Yohei Nakata
- Ryota Saruwatari
Chief Programming Director[]
- Shinji Shibasaki
Programming Directors[]
- Noriyasu Arata
- Tadao Shohyama
- Akihiro Terada
- Haruhiko Tanuma
Programming[]
- Tadamasa Ishizaka
- Shinichi Hiramori
- Kazuhiro Enami
- Hisashi Yoshida
- Masayuki Shinohara
- Tetsuro Kani
- Shinnosuke Ohashi
- Izumi Fukuda
- Takashi Iwanaga
- Norifumi Hira
- Takahiro Matsumoto
- Yasutaka Ikeda
- Daizou Yamauchi
- Hiroyuki Watanabe
- Junichi Nagasaki
- Sayaka Fukuyama
- Nobuya Wada
- Tomoaki Tanaka
- Daichi Ishii
- Kuniaki Miyauchi
- Kana Mizota
- Takanori Ode
- Kenichiro Obara
- Satoshi Yoshida
- Tsubasa Yamaguchi
- Masayuki Kino
- Aya Yoshii
- Takayuki Kimata
- Takeshi Hida
- Takayuki Hayase
Chief Design Director[]
- Hiroshi Hayashi
Design Directors[]
- Akiyoshi Kakinuma
- Takahiro Karino
- Takahito Tatezawa
- Takahiro Asano
- Yukinori Goto
Graphic Design[]
- Toshifumi Sekijima
- Susumu Kuribayashi
- Shunsaku Yamamoto
- Kazuhisa Okamoto
- Takamitsu Manabe
- Kazuaki Henmi
- Tsuyoshi Mizuguchi
- Nana Tanaka
- Hayato Ogawa
- Masahiko Yamada
- Minori Nishioka
- Huichung Lee
- Tomoaki Watanabe
- Natsumi Yamada
- Akiko Nishizawa
- Hiroko Kinjo
- Kango Sumi
- Yoko Asari
- Hideki Morinaga
- Yoshinori Ikeshita
- Tsukasa Tanaka
- Kanako Uto
- Yasuhiro Ando
- Akira Mizoguchi
- Mikio Kita
- Hiroshi Okajima
- Yurie Okubo
- Shinsuke Miyazaki
- Shouhei Higashi
- Keisuke Mizutani
- Takuya Tawaratsumida
- Takayuki Shimokawa
- Asami Matsushima
- Miki Nakamura
- Saki Ideguchi
- Miho Yamaguchi
- Tadashi Miura
- Yumi Futagawa
- Shouichi Kawamura
- Keisuke Yonaha
- Yuka Ogawa
- Hiroyuki Okamura
- Yoshinori Hirai
- Haerim Kang
- Mariko Kawase
- Arisa Kurosu
- Akiko Tanno
- Michiyo Nojiri
- Rinako Asano
- Masafumi Kimura
Sound Director[]
- Hiroyuki Tsuboguchi
Music Director[]
Music[]
Sound Effects Director[]
Sound Effects[]
- Kotaro Baba
- Tomomitsu Matsushita
- Yutaka Takahashi
Sound Supervisor[]
Character Voices[]
- Charles Martinet as Mario, Luigi, Wario, Waluigi, Pianta
- Sam Kelly as Peach, Toad
- Deanna Mustard as Daisy
- Kazumi Totaka as Yoshi, Birdo
- Nate Bihldorff as Shy Guy
- Atsushi Masaki as Magikoopa
- Kenny James as Bowser
- Caety Sagoian as Bowser Jr. (with Dolores Rogers)
- Takashi Nagasako as Donkey Kong
- Katsumi Suzuki as Diddy Kong
- Motoki Takagi as Hammer Bro, Fire Bro
- Dolores Rogers as Bowser Jr. (with Caety Sagoian; as Delores Rogers)
- Dex Manley as Lakitu
- Toru Asakawa as King Boo, Dry Bones
- Jeff Minnerly as English announcer
- Pablo Magaz as LA Spanish announcer
- Patrick Mugalu as French announcer
- Alessandro Ricci as Italian announcer
- Peter Stark as German announcer
- Javier Fernández-Peña as EU Spanish announcer
Graphic Supervisors[]
- Kanae Dohta
- Sota Kagino
- Ryusuke Yoshida
- Naoko Ayabe
- Tsuyoshi Watanabe
Logo Design[]
- Ryo Koizumi
- Shiori Adachi
North American Localization[]
Localization Management[]
Localization[]
- Mike Drucker
- Matylda Kramarz
- Anne-Marie Laperrière
- César Pérez
- Galia Rodríguez Hornedo
- Ethan Stockton
European Localisation[]
Localisation Management[]
- Erkan Kasap
- Özlem Zaimoglu
Localisation Producers[]
- David Ryan
- Hidetoshi Sakamoto
Translation[]
Coordination[]
- Daniele Braglia
English[]
- Ethan Stockton
- Mike Drucker
UK Adaptation[]
- Charlotte Steggall
- Kevin Murray
French[]
- Sabrina Jouillat
- David Caussèque
Italian[]
- Mirko Capocelli
- Vincenzo Russo
German[]
- Sven Pötzl
- Gunnar Friedrich
Spanish[]
- Miguel Rodríguez Ramos
- Miguel Sánchez Esteban
Quality Assurance/Testing[]
Debug[]
Special Thanks[]
- Stephane Arlot
- Eric Bush
- Scott Callahan
- Sean Egan
- Nicko Gonzalez De Santiago
- Alexandre Higashi
- Sara Hoad
- Kyle Hudson
- Teresa Lillygren
- Tomoko Mikami
- Masayasu Nakata
- Joshua Newman
- Kindra Timmerwilke
- Marko Wallenius
- Stephen Ward
- Stefania Montagnese
- Andrea De Benedetto
- Lubov Blaesing
- Mitsuo Imamoto
- Takehiro Oyama
- Akihiro Sakatani
- Miyuki Murato
- Tomoyoshi Yamane
- Tomomi Sano
- Tomohiro Yamamura
- Kenji Yamamoto
- Akito Nakatsuka
- Kensuke Tanabe
- Risa Tabata
- Mitsuhiro Kadowaki
- Osamu Tsujikawa
- Akira Matsumoto
- Kenji Ohira
- Hisao Hasunuma
- Mitsuo Hasanuma
- Kazuyuki Makishima
- Tatsuo Masuda
- Shinji Yoshikawa
Coordination[]
- Yoshinori Tsuchiyama
- Jumpei Horita